Lanškrounský smíšený sbor

Adventní koncerty 2018

Adventní koncerty 2018

7. – 16. 12. 2018

Adventní čas loňského roku se pro Lanškrounský smíšený sbor a jeho zpěváky nesl ve znamení čilého koncertování. V poněkud klidnějším tempu prvního měsíce nového roku je čas připomenout si koncerty a jejich atmosféru.

Ve slavnostním sále vídeňské radnice se v adventním čase pořádají světově známé a prestižní Mezinárodní adventní koncerty pěveckých sborů. Na letošním 38. ročníku se představily sbory z několika zemí Evropy, z Ruska, Japonska, USA a Jižní Afriky. Na základě výběru pořadatelů a jejich pozvání se náš sbor festivalu zúčastnil již počtvrté, letos jako jediný zástupce ČR. Zpívali jsme skladby především českých autorů za klavírního doprovodu Marie Minářové a kytarového doprovodu Simony Oláhové. Noblesa a lesk novogotické radnice a vnímaví posluchači z mnoha zemí Evropy v nás zanechali nádherný zážitek.

Advent je obdobím vhodným i pro rozjímání a dobročinnost. Potěšit pacienty v Hamzově léčebně v Košumberku bylo smyslem našeho druhého adventního koncertu. „Jako studentka jsem pomáhala v Hamzové léčebně, starala jsem se o nechodící děti, nosila jsem je z postýlek na sluníčko. Mám ráda i přírodu v okolí Košumberka, často jsme tam podnikali s rodiči nedělní výlety. Chtěla jsem se do tohoto prostředí vrátit a udělat lidem před Vánoci radost“, říká dirigentka sboru Vlaďka Jetmarová.

V konferenčním sále Hamzovy léčebny jsme zpívali – tentokrát i za doprovodu houslistky Martiny Bártové – pacientům a jejich rodinným příslušníkům. Všichni, dle svých možností a navzdory nemoci či postižení, zpívali a tleskali s námi. Nezapomenutelné a nádherné, i bez lesku a noblesy.

Třetí adventní sobotu jsme koncertovali v Husově sboru v Novém Městě nad Metují. Paní farářka zvala posluchače na koncert takto: „…z jednoho vztahu vyplývá i moje dnešní pozvánka, totiž ze vztahu, který má Marie Minářová k Novému Městu a ke svému dědečkovi, mnohými milovanému Zdeňku Krafkovi, dlouholetému novoměstskému varhaníkovi. Marie Minářová, jím inspirována, varhanní hru vystudovala a v sobotu se přijede k nám o své umění podělit. Nepřijede sama, přiveze s sebou čtyřicetihlavý pěvecký sbor z Lanškrouna, aby nás potěšili a naladili vánoční hudbou a atmosférou.“ Troufám si tvrdit, že jsme ani Marušce, ani Lanškrounu ostudu neudělali a očekávání posluchačů naplnili.

Třetí adventní neděle již tradičně patří publiku nejmilovanějšímu, zpíváme v Lanškrouně v Kostele sv. Václava spolu s Komokrákem a hosty, letos se představila, kromě již výše zmiňovaných hudebníků, violoncellistka Diana Bartáková. Na žádném z koncertů nechyběla vždy nádherná sóla naší flétnistky Jany Nové.

Myslím, že není třeba ke koncertu více dodávat, mnozí jste jej s námi prožili. Pokud ne a máte chuť, nezapomeňte třetí adventní neděli 2019 u Václava.

Do té doby se ještě určitě potkáme jak při našich vystoupeních, tak i v běžném životě. O připravovaných koncertech vás budeme včas informovat. Děkujeme našim posluchačům za přízeň a městu Lanškroun za finanční podporu naší činnosti.

Za LSS Stanislava Švarcová

Záznam adventního koncertu z kostela sv. Václava v Lanškrouně a další, najdete na našem YouTube kanále. https://www.youtube.com/user/LSSCZ/videos