Lanškrounský smíšený sbor

13. ročník Festivalu amatérských pěveckých sborů

13. ročník Festivalu amatérských pěveckých sborů

20. – 21. 4. 2018

13. ročník Festivalu amatérských pěveckých sborů se uskutečnil uplynulý pátek a sobotu (20. a 21.4. 2018) ve Svitavách. Lanškrounský smíšený sbor se festivalu zúčastnil již po jedenácté. Další sbory přijely z Hradce Králové, Kuřimi, Jimramova, z pořádajících Svitav zpívala čtyři tělesa. Festival má osobitou a neopakovatelnou atmosféru. Všechny zúčastněné sbory se potkaly v pátek večer na přehlídce sborů. Každý sbor zařadil do svého vystoupení na přání pořádajícího tělesa Dalibor skladby českých a slovenských autorů jako připomínku 100. výročí založení samostatného Československa. Přehlídku zahájily všechny sbory společným provedením skladby E. Suchoně Aká si mi krásná. Poté zpívaly publiku i sobě navzájem.

Sobotní dopoledne patřilo společné přípravě na večerní Slavnostní koncert. Pro letošní ročník sbory pod vedením svých sbormistrů nastudovaly oblíbené melodie z českých a světových muzikálů, které doprovodil vynikající Mladý Týnišťský Big Band pod vedením skvělého dirigenta Pavla Plašila. Dirigent i sbormistři vytvořili na zkoušce tvůrčí a uvolněnou atmosféru, proto si mužská část sboru troufla při generálce písně Hoja, hoj z muzikálu Noc na Karlštejně zpívat nejen o holkách vokatých, ale i ledasjakých jiných…Můžete hádat, který z lanškrounských tenorů či basů dokázal nápad s úpravou původního textu blesku rychle zrealizovat.

Večer na Slavnostním koncertě zazněly písně z muzikálů Catz, West Side Story, Cabaret, Starci na chmelu, Kdyby tisíc klarinetů, Fantom opery, Evita, Hello Doly! v podání zpěvačky a herečky Jany Musilové, zpěváka Radka Novotného, sborového tělesa čítajícího více než 120 zpěváků a Mladého Týnišťského BB. Poslední skladbou Aquarius z muzikálu Vlasy vzdali všichni zúčastnění hold geniálnímu režiséru Miloši Formanovi.

Smysl a podstatu celého FAPSu krátce a krásně vystihla ředitelka festivalu a sbormistryně sboru Dalibor Mirka Ducháčková v mailu, který poslala naší dirigentce Vlaďce Jetmarové po jeho skončení: Blahopřeji k výkonu na páteční přehlídce pěveckých sborů. Byl to příjemný a podařený večer. Všichni jsme se rádi viděli a slyšeli. Bavili se a zpívali. A užívali se. Těším se na další setkání.

Myslím, že se těšíme i my a posíláme poděkování do Svitav za pozvání a organizaci FAPSu. Děkujeme také městu Lanškroun za finanční podporu naší účasti.

Více foto na fotoalbu pana Jirky Krejči https://www.zonerama.com/LSS1/Album/4293230

případně na fotoalbu Střediska kulturních služeb města Svitavy https://www.zonerama.com/Strediskokulturnichsluzeb/Album/4271983

Stanislava Švarcová