We (group)

Lanškrounský smíšený sbor – LSS

zpívá od roku 1992. Začátek je spojen s uvedením Jazzové mše Jaromíra Hniličky v prosinci téhož roku v kostele sv.Václava v Lanškrouně. Produkce lanškrounského Big Bandu a našeho sboru se opakovala ještě několikrát, ale velmi významné bylo představení mše v červnu 1993 v anglickém Bristolu.V lednu 2017 (po pětadvaceti letech) se „jazzovka“ opět vrátila do Lanškrouna, zpěvy posílil ještě svitavský Dalibor.

Kolektivní zpívání pokračovalo nácvikem dalších skladeb a před sborem se začaly rýsovat samostatné koncerty a vystoupení. Vše je pečlivě zachyceno v psané kronice, která má nyní čtyři svazky plné programů, plakátů, fotografií, výstřižků…. není nad to vzít knihy do rukou a listovat….

Máme rádi dobré nápady a výzvy. A tak jsme například nacvičili s letovickým smíšeným sborem Cantamus Gospelovou mši Roberta Raye. V roce 2000 a 2002 jsme se pustili do nahrávání a vznikla dvě CD (Lanškrounský smíšený sbor a Čas radosti). Rok 2007 nám přinesl velký úspěch – zlatou medaili z mezinárodní sborové soutěže v Olomouci Musica Religiosa.

Řadu zážitků, zkušeností a vzpomínek si vozíme z FAPSu (Festival amatérských pěveckých sborů) ve Svitavách, kam jezdíme téměř pravidelně od roku 1996.Velkým zážitkem bylo například uvedení Missa Brevis Jiřího Pavlici a společné zpívání s Hradišťanem.

Báře Basikové jsme dělali „předskokany“ na jejím koncertě v Lanškrouně v roce 2001. A v témže roce jsme vystoupili na společném koncertě s Moravia Bandem, Laďou Kerndlem a Jitkou Zelenkovou v Zábřehu na Moravě. Vánoce 2013 máme spojené s koncertem Petra Kotvalda „Vánoce hrajou gloria“. S Táňou Medveckou jsme se setkali při multimúzickém projektu Múzochvění našeho kamaráda Toma Krejči.

Procestovali jsme i kousíček světa a vždy to bylo pro nás velmi obohacující a přínosné. Pětkrát jsme vystupovali v nádherné monumentální vídeňské radnici v čase adventním. Dvakrát jsme v létě vyjeli do chorvatského Trogiru. Několikrát jsme navštívili naše sousedy – Polsko (Dzierzoniow, Bardo, Serock). Rádi vzpomínáme na koncertování v Norimberku a Waldkraiburgu (Německo), slovenském Kežmaroku a Kremnici, v Castiglione in Teverina (Itálie) či rakouském Zwettlu. I města, městečka a vesnice v Čechách a na Moravě nám utkvěla v paměti. Přijetí v nich byla milá a přátelská a za všechna místa jmenujme třeba Neratov se svým nádherným kostelem s prosklenou střechou, Nové Hrady a zámek manželů Kučerových, kteří nám zde umožnili vystoupit, Hamzovu léčebna v Košumberku, dny česko-německé kultury v Moravské Třebové, přehlídky pěveckých sborů v Jevíčku, Cholticích, Hostivici, Boršově, …..dále Český Krumlov, Prahu, Šumperk, Krucemburk, Kvasiny, Pardubice, Nové Město nad Metují, ….. Prakticky pravidelně nás můžete slyšet a vidět na třetím adventním koncertě v Lanškrouně, už jsme se stali součástí i lanškrounské masopustní veselice a uvádíme řadu vernisáží zdejšího městského muzea.

Zpíváme rádi a zpíváme ještě raději ve spojení s různými muzikanty i sbory. Naší „dvorní“ klavíristkou a varhanicí je Maruška Minářová. Již několik let s námi hraje na kytaru Simča Oláhová. Dále spolupracujeme s houslistkou Martinou Bártovou. Vystupovali jsme s Vítem Moštkem (akordeon), Jirkou Hurychem (kytara,bubny), Mirkem Heřmanem a Jirkou Čechem (bubny), Míšou Káčerkovou (varhany), žesťovým kvartetem, s flétnisty Tutti Flauti (ZUŠ J.Pravečka Lanškroun), s bubeníky Gri-Gri (Vysoké Mýto).

Zpívali jsme s jinými pěveckými sbory – Perchta (Český Krumlov), Fermata (Moravská Třebová), Dalibor (Svitavy), Alou vivat (Ústí nad Orlicí), Cantamus (Letovice), Kantiléna (Brno), Vocal klub (sbor nevidomých, Praha), Hostivický pěvecký sbor (řídí naše bývalá zpěvačka Hanka Krejčová), Petar Berislavič (Trogir, Chorvatsko), Policeichoir Dortmund (Německo), Komo/K/rák (komorní sbor ZUŠ J. Pravečka Lanškroun).

Saháme také do vlastních řad, doprovazejí nás totiž i zpěváci ze sboru: Jana Nová (flétna), Hosťa Tomášek (kytara), Dana Zedníčková, Zdeněk Tejkl, Jarka Havlíčková, Zuzka Obrajterová…. A důvěrným průvodcem našich akcí je Stáňa Švarcová.

Milí posluchači, máme Vás rádi a snažíme se, abychom ve Vás vzbudili radost i smutek, abychom Vám dodali energii, abychom Vás i sebe obohatili a cítíli se (v tomto bláznivém světě) alespoň na chvíli hezky…

Vaše Vlaďka Jetmarová